Selekcja pod kątem zdrowia krów może ograniczyć zużycie antybiotyków

16 czerwca  Amazon zaszokował przemysł spożywczy, ogłaszając plany dotyczące przejęcia za kwotę 13,7 biliona dolarów sieci Whole Foods (jest to amerykańska sieć supermarketów oferujących przede wszystkim żywność bez konserwantów, sztucznych barwników, słodzików oraz tłuszczu utwardzonego).  Jest to krok  Amazon w kierunku umocnienia swej pozycji na rynku  spożywczym.  

Ale co tak naprawdę zakupił  Amazon?  Przede wszystkim markę oraz symbol –  Whole Foods znane jest głównie jako firma skupiająca się na zrównoważonym zarządzaniu w zgodzie ze środowiskiem, stabilności i zdrowej żywności.

Niedawno, podczas jednej z prezentacji  zadano mi pytanie – czy użycie antybiotyków  może  być w przyszłości zakazane prawem? Moja odpowiedź  była bardzo prosta – jeśli taki będzie wymóg konsumenta, z pewnością  tak się stanie. Przy liczbie  353,000 narodzonych dzieci wiemy, że w przyszłości znakomita ich większość  nie będzie związana zawodowo z rolnictwem. Jednak wszyscy będą konsumentami samodzielnie decydującymi o tym, co kupują, a wielu z nich dodatkowo podejmować  będzie takie decyzje pod wpływem  kampanii organizowanych  przez firmy podobne do Whole Foods.  Podczas gdy moja stopa nie stanęła nigdy jeszcze w sklepie Whole Foods, świadom jestem wpływu, jaki  wywierają one, podobnie jak Amazon, na decyzje konsumentów.

CRI, w związku z postępującymi zmianami  ma unikalną  możliwość,  polegającą na podkreśleniu znaczenia genetyki w całym łańcuchu produkcyjnym żywności. Podkreślić należy głównie  rolę genetyki i selekcji  dla zdrowia i dobrostanu krów mlecznych.  Większość z Was czytała zapewne artykuły  GENEX o nowych cechach włączonych do indeksu ICC (ICC$), tj. Zdrowotność Racic (FH), Metritis (MTR) oraz Podkliniczna Ketoza (SCK). Każda z tych cech odbija się na tak ważnym zdrowiu i dobrostanie krów.

Przykład: w dużym stadzie  testuje się zwierzęta genomowo. Kiedy przyjrzymy się krowom w drugiej laktacji,   widzimy wiele krów o niskim ICC, które otrzymywały antybiotyki w poprzedniej laktacji, naprzeciw  krów o wysokim ICC. (Oznacza to, iż selekcja pod kątem ICC generuje zdrowsze zwierzęta, które nie wymagają tak intensywnego leczenia – przyp. tłum.)

 

Wykres obok ukazuje powyższy przykład – na osi pionowej zaznaczono  % zwierząt otrzymujących antybiotyki w poprzedniej laktacji, na osi poziomej – TOP Quarter (najlepsze krowy), BOTTOM Quarter (najsłabsze krowy). (przyp. tłum.)wykres
Patrząc od  strony  producenta mleka – antybiotyki to spory koszt oraz mniejszy zysk z produkcji.  Konsumenci powinni być informowani o możliwości wykorzystania genetyki dla poprawy zdrowia i dobrostanu krów, a także świadomi wpływu, jaki genetyka może mieć na zdrowie zwierząt, a co za tym idzie – na ograniczenie użycia antybiotyków.

Tłumaczenie: Justyna Krzyżewska, TOP GEN