W nowym numerze HI 11/2016

W nowym numerze Holstein International zobaczymy między innymi:

  • Reklama Landview,
  • Reklama Cogent – jako główna gwiazda występuje Supershot oraz jego synowie z oferty Cogent: Selfie, Mr. Contender, Conor, Crossfire, Licorhot,
  • Landview w sekcji „ Interesujące buhaje”. Mocne strony: Produkcja, komórki som., płodność córek. Uwaga na: pojemność klatki piersiowej, zad, długość strzyków.

Landview to międzynarodowej sławy młody buhaj z oferty francuskiej spółki Evolution. Na krajowej wycenie uzyskał gISU 182, na amerykańskiej wycenie uzyskał wyniki: gTPI 2613, gNM 805$. Ostatnio zakwalifikowany został na ojca buhajów w programie hodowlanym TPI/NM Evolution. David Geron, udziałowiec Evolution, mówi: „Landview to nasz nr 1 w indeksie NM. Od premiery w sierpniu zauważyliśmy ogromny wzrost zapotrzebowania na jego nasienie zwłaszcza, że jest dostępny również w wersji seksowanej”. Natomiast Damien Lechat dodaje: „Landview to elita w indeksie NM, dlatego idealnie wpasowuje się w nasz program hodowlany, idealnie spełniając jego kryteria. Ponadto charakteryzuje się wysoką wydajnością mleka o korzystnym składzie, wybitnym pokrojem i łagodnym temperamentem.” Jednym słowem – Landview jest nieodrodnym synem swego ojca (Supershot). Warto podkreślić również zasługi jego przodków ze strony matecznej (linia Gaec Du Resto).

  • Podkreślenie zasług Daya w hodowli (artykuł „Wyjątkowy Day”). W związku z tym, iż głośno jest obecnie o synu Daya – buhaju Missouri, którego pierwsi synowie weszli do wyceny, Day potwierdził swoją przewagę w przekazywaniu cech pokrojowych. Jednak Day jest również ojcem drugiej pod względem pokroju najlepszej krowy w Kanadzie – MS Alphagen Daluna VG-87!
  • Isitolo – jak już niedawno pisaliśmy – to we Francji najchętniej używany buhaj w inseminacji w 2015 roku (33 999 pierwszych zabiegów). Ten 3-letni syn buhaja Uno, to kompletny buhaj o wykwintnym pokroju (+2.7), korzystnym składzie mleka i wysokiej wydajności (490 kg mleka). Być może nie jest on mistrzem w indeksie ISU (uzyskał 179), ale jego wszechstronność i dobre pochodzenie (Uno x Niagra x Stol Joc) czynią go bardzo pożądanym wśród hodowców. Jego matka – Galinette – osiągnęła wiele sukcesów w ringu wystawowym oraz jako matka buhajów. Isitolo nie jest może najwyżej wycenionym buhajem ze stada Evolution, ale jest w gronie 15 najchętniej używanych osobników.
  • krowa Hyacinthe (matka m.in. Jactiva i Louxora) – jest matką pięciu buhajów użytkowanych w sztucznej inseminacji oraz babką najwyżej wycenionej jałówki z programu hodowlanego Evolution.

Louxor wystarczy, aby w pełni ukazać w wartość krowy Hyacinthe. Debiut Louxora miał miejsce w kwietniu 2016 i od razu stał się on francuskim nr 1, uzyskując wartość ISU 235!!! Takiego wyniku nie uzyskał jeszcze żaden buhaj w historii. Jednak Louxor jest niemal ideałem: wysoka produkcja i sucha masa w mleku, wspaniały pokrój, cechy funkcjonalne bez słabych stron. Cechy krowy Hyacinthe w połączeniu z cechami buhaja Iznogoud (Creol Toy x Tennyson) pozwoliły na stworzenie tak wyszukanego zestawu cech. W wyniku skojarzenia tych osobników na świat przyszło 9 buhajków, ale Louxor od początku był wśród nich najjaśniejszą gwiazdą. Odbiło się to na jego wycenie (np. Poprawa pokroju +4.0).

Wpływ krowy Hyacinthe na doskonalenie rasy HF nie kończy się jednak na Louxorze. Obecnie aktywnych (lub wkrótce dostępnych) jest czterech innych synów tej wybitnej krowy, np. Locean (pełny brat Louxora, ISU 202), Jactive (Shotglass), Jump On (Balisto), Juteux (Hefalo Isy). Średnio dla jej pięciu synów ISU wynosi 203 i jest wyjątkowo dobrym wynikiem.

Hyacinthe to zasłużona dawczyni zarodków – wyprodukowała ich około 100, z czego urodziło się 15 synów (w tym 5 wspomnianych powyżej) i 27 córek. Jedną z nich jest Myosotis – najlepsza we Francji córka Lekkera (ISU 204, sprzedana podczas wystawy Space 2016), kolejną jest młoda jałówka po buhaju Inteview – najwyżej wyceniona w indeksie ISU (ISU 211), a zwieńczeniem jest jej wnuczka Hotrod (po Jacinthe i Shotglass), która jest obecnie najwyżej wycenioną jałówką w programie Evolution (ISU 228).

Hyacinthe jest obecnie cielna (po buhaju Jaipur – syn Jaceya), z terminem porodu na jesień 2016. Hodowca przewiduje dalsze płukanie zarodków (w przypadku zapotrzebowania).

Wszystko wskazuje na to, iż dla 4-letniej Hyacinthe przyszłość maluje się w jasnych barwach. Obserwujmy jej wpływ na doskonalenie rasy HF we Francji, a może i na całym świecie…