Nowy numer HI 3/2018

Ukazał  się kolejny numer Holstein International, a w nim:

– reklama Evolution z nowym indeksem zdrowotności racic, złożonym z dwóch podindeksów – STOP KULAWIZNOM, które są jedną z poważnych patologii na farmach bydła mlecznego.  Straty spowodowane kulawizną w stadzie 100 krów to 6000 euro/rok.

– Różnorodność buhajów RC – w tabeli przedstawiono najwyżej wycenione buhaje RC z całego świata – normalną czcionką  wpisano buhaje gonomowe, kursywą buhaje wycenione na córkach.

W Kanadzie i w USA  wysoko uplasował się Yoda-P (Cogent), we Francji Mover-P (Evolution), natomiast jednym z najwyżej wycenionych buhajów tradycyjnych w USA jest Piranha-P z CRI.

I notatka informująca o tym, iż  tego lata pokazany zostanie światu  pierwszy   buhaj  o gTPI >3000!  Jego nazwa to Pine-Tree Legacy (syn Frazzled, gTPI 3045), którego właścicielem jest Select.

Poprzednia granica została przekroczona dokładnie 12 lat temu, kiedy to światło dzienne ujrzała wycena pierwszego buhaja, który przekroczył 2000  TPI, a był nim Bolton (wycena sierpień 2006). Jednak  w rzeczywistości pierwszym buhajem dostępnym dla świata o TPI >2000  był ostatecznie O-Man, który będąc w sprzedaży od kilku lat, przekroczył granicę 2000 TPI w wycenie 12.2006 – zatem oficjalnie on uzyskał tytuł pierwszego na świecie dostępnego buhaja o TPI powyżej 2000. W momencie przekroczenia tej magicznej granicy miał już 8 lat i 3000 córek pod wyceną – i to był pomył Select Sires na sprzedaż tego buhaja – dostępnego  nie  w znikomej ilości (jako młody debiutant) ale od razu  jako Super-Sampler  o wielkim znaczeniu w hodowli.

Dziś, po  18 latach od debiutu O-Mana, tworzy się nowa historia. Bowiem w rodowodzie Legacy sam O-Man pojawia się ponad 10 razy!!!  Ponadto widzimy również  w jego rodowodzie udział europejskiego buhaja Mascol, a także Mtoto, Josuper, Jango, Esquimau.

Wniosek nasuwa się sam: wiodące amerykańskie linie potrzebują udziału hodowli europejskiej. Dowodem jest Legacy!!!

Autor: Jan Bierma

Tłum. Justyna Krzyżewska

Pliki do pobrania