Top Gen
Światowej klasy genetyka

Czekamy pod numerami telefonów:

77 485-30-56 w. 138 - dla telefonów stacjonarnych
(+48) 668-102-571 - dla telefonów komórkowych

          infolinia czynna pn - pt w godz. 8:00 - 16:00

Strona Główna    O Firmie    Nasi Partnerzy    Aktualności    Praca    Kontakt   
Aktualności
   Nowości
      Archiwum
Oferta Nasienia Buhajów
   Katalog 2015
Zamów
   Nasienie
      Bezpłatny katalog
Sprzedaż
   Bydła
Aktualnosci - Nowosci

 Gen na wagę złota


Dodano: 2012-04-30 przez Administrator


Wycena genomowa, markery genetyczne czy też test DNA - trzy terminy, które w praktyce oznaczają to samo. A mianowicie technologię, która na podstawie badania DNA zwierzęcia pozwala określić w miarę precyzyjny indeks potomstwa po buhaju/krowie.

      Wpływ wyceny genomowej na hodowlę krów jest ogromny. Wywraca ona bowiem świat hodowli do góry nogami. Młody buhaj, który ma bardzo dobre pochodzenie/rodowód oraz świetny pokrój, ale u którego wycena genomowa nie wypada pomyślnie, ma znikome szanse w przyszłości na zrobienie kariery na rynku sztucznej inseminacji.

      Posługując się wyceną genomową stacje inseminacyjno-hodowlane mogą znacznie ograniczyć liczbę buhajów testowych, które corocznie są wprowadzane do programu hodowlanego. Do dnia dzisiejszego wyglądało to w ten sposób, iż buhaj testowany na dość dużej populacji krów, uzyskiwał swoją pierwszą wycenę po okresie około 4 / 5 lat, czyli mniej więcej po ukończeniu 1 laktacji u swoich córek. Szanse, iż buhaj ten uzyska dobrą wycenę i wejdzie dalej do programu hodowlanego są jak 1 do 10, czyli małe. Teraz, bez potrzeby czekania na wyniki produkcyjne i pokrojowe córek, decyzja o tym czy buhaj wchodzi do programu czy też nie, zapada praktycznie tuż po jego narodzeniu, na podstawie badania DNA.

      Logicznie rzecz ujmując, buhaje z wyceną genomową mają wyższy potencjał genetyczny w porównaniu z buhajami testowanymi w sposób tradycyjny. Są one młodsze, przez co automatycznie korzystają z nowych trendów w genetyce. Istnieje jednak jedno zasadnicze "ale". Buhaje z wyceną genomową posiadają niższą wiarygodność przekazywania cech w porównaniu z buhajami, które swoją wycenę uzyskały na podstawie wyników produkcyjnych swoich córek. Oznaczać to może, iż niektóre buhaje mogą okazać się hodowlaną porażką. Choć wcale tak być nie musi.

      Wycena genomowa staje się dodatkowym narzędziem w osiąganiu celów hodowlanych, choć nie jest jedyną drogą określającą postęp genetyczny w stadzie.