Nowy numer Holstein International 10/2018

W nowym numerze miesięcznika Holstein International znajdziemy m. in.:

  • Reklama EVOLUTION – buhaje wybitnie wpływające na zdrowotność racic (MOON, MEC PP, LIFESTYLE, EHMAN ISY).
  • Outcrossowe Buhaje Roku 2018 (najwyżej wycenione buhaje mające wpływ na doskonalenie populacji w różnych krajach, a nie tylko na rynku lokalnym. Ważne, że w ich rodowodach nie występują takie buhaje jak: Mogul, Supersire, Bookem, Planet, Goldwyn, Shottle, O-Man).

W tabeli 1 zestawiono najlepsze buhaje outcrossowe od 2011 do 2018 roku (jest tutaj nasz Sudan i Massey oraz Marathon – Evolution). W bieżącym roku jednym z najlepszych jest przedstawiciel Evolution – BZH Moyrath.

  • Reklama Cogent – LANDSLIDE
  • Najwyżej wycenione buhaje – bezrożne homozygoty – genomowe oraz wycenione tradycyjnie.

W rankingu prowadzą odpowiednio: Kanada – Beiber PP (Cogent), UK – Powerfull PP (Cogent), Francja – Mec PP, Lift PP, Luz Red PP, Jeez PP (wszystkie Evolution).

 

W tym numerze znalazło się również miejsce dla:

JACEY – zadebiutował w kwietniu 2013 z wynikiem 2466 gTPI. Dziś, mając 9837 córek pod wyceną, odnotowuje 2448 TPI. Jest on drugim w kolejności najlepszym synem Ioty na świecie (po najlepszym – Saloon). Niestety, jego wpływ na doskonalenie populacji został przyhamowany z niezależnych względów: „W związku z ciężką kontuzją kariera Jacey`a musiała zostać zakończona. Stało się to w wieku zaledwie 5 lat, gdy pierwsze jego córki wchodziły w produkcję” – mówi przedstawiciel GENEX.

Genex dysponuje jeszcze niewielką ilością porcji nasienia.

Jacey ceniony jest ze względu na mocne cechy: wolumen mleka, białko, LKS, wybitny pokrój i szlachetny typ.

Jednak ten wybitny reproduktor nie odszedł całkowicie w zapomnienie – do dypozycji mamy jego wielu synów, z których TABASCO jest 5 na amerykańskiej liście TOP 25 buhajów wycenionych na córkach.

 

NABAB – nowość w stawce Evolution. Biorąc pod uwagę jego pochodzenie (Battlecry – Gevaudan – Via Thelo – Bolton – Merchant – Jocko), można pokusić się o tezę że może on zostać Outcrossowym Buhajem Roku 2019. Nabab uzyskał 195 ISU, ponadto wydłuża strzyki.